Gençliğin Bakanı Üniversitemiz Gençleri ile Buluştu

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Artı Kariyer Öğrenci Kulübü’nün düzenlediği programda Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda üniversitemiz öğrencileriyle bir araya geldi.

Bir dizi açılış için Karabük’te bulunan Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın üniversitemizde gerçekleştirdiği söyleşiye Vali Mehmet Aktaş, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Cihan Ulukaya, , Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Güneş, Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, sivil toplum örgütü temsilcileri, il müdürleri, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin Karabük Üniversitesi’nin kısa sürede hızla gelişerek, Türkiye’nin en çok ilgi duyduğu üniversitesi haline geldiğini belirtti ve bundan gurur duyduğunu da söyledi. 

Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Üniversitesi geliştikçe daha ne gibi yeni adımlar atılabileceği, eğitim gören gençlerin hayatını kolaylaştıracak yöntemler konusunda çalışmalar yaptıklarını da kaydetti.

Şahin öğrencilere tavsiyede bulunarak: “Hayata hep pozitif bakmaya çalışın, hiçbir zaman umutsuzluğa düşmeyin, kendinize güvenin. Milletimizin değerlerine bağlı olarak hayatınızı sürdürüyorsunuz, inşallah hayata atıldığınızda ülkemiz sizlerin omuzlarında çok daha iyi yerlere gelecektir.” dedi.

“Genç yaşta yol alıp, zorluklara göğüs germelisiniz”

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Bakan Kılıç konuşmasının başında Karabük Üniversitesi’nde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek ilkokuldan beri spor yaptığını, yüzme, binicilik, kayak ve tenisle uğraştığını belirtti.

Üniversite hayatındayken ticarete ilgi duyduğunu ve iş dünyasında aktif olmayı düşündüğünü söyleyen Bakan Akif Çağatay Kılıç öğrencilere “Hayatınızda önüne gelen fırsatları değerlendirin, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Genç yaşta korkmadan yürüyerek,  erken yaşta yol alıp hayatın zorluklarına göğüs germeniz gerekir.” dedi.
 
 “Amaç, hakka ve halka hizmet etmek olmalı”

“En büyük hayaliniz neydi” sorusuna Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç “Hayalimi henüz gerçekleştirmiş sayılmam, hala devam ediyor. Bir yerlere gelmek hedef olmamalı, elinizdeki imkanları genişleterek ve en iyi şekilde kullanarak amaç; halka ve hakka hizmet etmek olmalıdır.” diye yanıt verdi.

“Karabük’te iki tesis açtık, 3 yeni saha için de karar aldık”

Gençlerin yaşadığı sorunları çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Kılıç şöyle devam etti: “Spor alt yapısının yatırımı ile ilgili Karabük örneğini verirsek iki tesisin açılışını gerçekleştirdik, üç yeni sahanın yapımı için karar aldık. Bir sene gibi kısa bir süre içerisinde yurdumuzu inşa ederek hayata geçirdik. İş alanında önümüzdeki dönemler içerisinde gençlerin aktif istihdam alanında daha rahat hareket edebilmeleri için maddi imkânların gelişimi konusunda istişarede bulunduk, bunları daha da geliştirmek niyetindeyiz.”

“KYK’ların kapasitesi 500 bini geçti”

Cumhurbaşkanımızın gençlere verdiği önemi vurgulayan Bakan Kılıç “Kredi yurtlar kurumunun kapasitesi, ben göreve geldiğimde 280 bindi şu anda 545 bini geçti. Bunu iki buçuk yıl gibi bir süre içerisinde başardık. İmkânların artırılması konusunda yapılan çalışmalarımız var.” dedi.

“15 Temmuz gecesi Türk gençliği cevabını verdi”

Türk gençlerinden beklentisinin ne olduğu sorusuyla ilgili olarak Bakan Kılıç şu yanıtı verdi: “15 Temmuz gecesi darbe girişimi gibi bir şey yaşandığında ne yapılabilir diye sorgulanıyordu. 15 Temmuz gecesi bütün olumsuzlukların içerisindeki yapısıyla aslında olumlu şeyleri ortaya çıkarttı. Türk gençliğinin devletine milletine, bayrağına, demokrasisine ve anayasasına olan bağlılığını ortaya koydu. Seçtiği yöneticilerin sahibi olduğunu ortaya koydu, bununla birlikte Türk gençliği istenen noktadaki cevabını verdi.”

“Gençlik merkezlerimizin sayısını artırıyoruz”

Gençlik merkezleri ile ilgili daha geniş kitlelere ulaşabilmek için sosyal medyayı aktif kullandıklarını anlatan Bakan Akif Çağatay Kılıç bu merkezlerde dil, sanat, müzik kurslarının yapılır hale geldiğini, üniversiteler içinde yoğun çalışmalarda bulunduklarını söyledi.

“Üniversite kulüpleri için çalışmalarımız var”

Üniversite spor kulüplerinin gelişimlerini sürdürebilmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Bakan Kılıç “Üniversite Federasyonu ile spor kulüplerinin kendilerini geliştirebilmeleri için onlara imkân sağlayacağız ve malzeme desteği vereceğiz. Buradaki amacımız özellikle üniversiteler içerisindeki spor kulüplerinin çok daha aktif olmasını sağlamak ve aktif oldukları ölçüde de bir başarı kriteri ile onları ödüllendirmek istiyoruz.” diye konuştu.

“BESYO mezunlarını sadece KPSS ile değil mülakatla da değerlendiriyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç öğrencilerin yoğun olarak sorduğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının istihdamıyla ilgili olarak en son alımda adayların birçoğunun KPSS sınırını geçemediklerini belirtti. Bakan Kılıç, alımların sadece KPSS ile olmadığını mülakatla değerlendirmelerin yapıldığını da sözlerine ekledi.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!